معجزه ایران در جام جهانی؟!

جام پیش رو با جام جهانی قبلی تا حدودی تفاوت هایی دارد.این بار در مهد فوتبال (برزیل) برگزار می شود آن هم در قلب قاره آمریکا، جایی که هیچ تیم اروپایی نتوانسته در آنجا به قهرمانی برسد.

از طرفی اولین جام جهانی با تکنولوژی تشخیص گل خواهد بود؛ پاداش تیم ها نیز افزایش قابل توجهی داشته به طوری که 1.5 میلیون دلار برای هریک از 32 تیم حاضر در مرحله گروهی و 8 میلیون دلار برای تیم ملی صعود کننده از مرحله گروهی اختصاص داده خواهد شد که باتوجه به مشکلات و فقری که فدراسیون فوتبال ایران دارد می تواند..!

تیم ملی ایران با صعودی سخت و تاریخی در اولسان کره ج، با سپری کردن حواشی عجیب و در نوع خود منحصربفرد، انجام بازی های دوستانه کم و ضعیف و با شعار " افتخار پارس " ناخوشایند برای عده ای کثیر، گام در سرزمین قهوه نهاده است.

معجزه ایران در جام جهانی؟!

کیروش تیمی جنگنده آماده کرده که استراتژی آن تخریب بازی حریف است و اجازه بازی به حریف نمی دهد و این نیاز به آمادگی جسمانی بالایی دارد.

مورد دیگر اساس کار تیم ما ضد حمله است و استفاده از بازیکنان دفاعی بیشتر؛ اگر تیم ما تهاجمی بازی کند آسیب های فراوانی خواهد دید زیرا باید از پیله خودش بیرون بیاید و به زمین حریف برود واین قضیه خطرات خودش را دارد.

حمایت، امید، دعا. شاید معجزه!

واکنش ها به خط خوردن بازیکنان تیم ملی و فهرست تازه ای که کارلوس کروش در اختیار ما گذاشت تقریباً غیر طبیعی بود. غیر طبیعی بود چون واکنش های ما ایرانی ها نسبت به این پدیده می توانست خیلی تندتر از این حرف ها باشد.

همه ما برای فهرست تیم ملی تصوراتی داشتیم و حدس و گمان هایی می زدیم. ما بازیکنانی را در فهرست خط خورده ها تصور می کردیم و از نام برخی ها فاکتور می گرفتیم اما در هیچ کدام از گمانه زنی ها خلعتبری در فهرست بازیکنان خط خورده نبود!

ما وکیل مدافع هیچ بازیکنی نیستیم و بستن هر تیمی را سلیقه ای می دانیم. ما اگرچه با نظر سرمربی تیم ملی موافق نیستیم اما به او و تفکرش احترام می گذاریم. در جامعه ایرانی این بار هم عوام به نظر سرمربی تیم ملی احترام گذاشتند و هم خواص و با آنچه کروش به همه ما تحمیل کرد کنار آمدند.

شاید اگر یک مربی ایرانی به جای کروش بود و این گونه یکی از بازیکنان خوب فوتبال ما را در لحظه آخر خط می زد، از زمین و هوا مورد اصابت موشک قرار می گرفت اما شخصیت کارلوس کروش به گونه ای است که مردم به او و انتخاب هایش شک نکردند.

این احساس اعتماد عمومی به سرمربی تیم ملی شاید برای نخستین بار است که در فوتبال ایران اتفاق افتاده و ما چنین تجربه ای را پیش از این نداشتیم. اگر می گوییم واکنش ها به این مسئله غیر طبیعی بود، دقیقاً به همین دلیل است.

شاید چون خلعتبری بازیکن هجومی بود و مثلا حقیقی بازیکن دفاعی است شاید هم ...! خلاصه باید به سلیقه کروش احترام بگذاریم، چون واقعا هیچ چاره دیگری نداریم.!

بازی با نیجریه یعنی تمام جام جهانی

برای ایران مهم ترین دیدار جام جهانی، بازی با نیجریه است. این مسابقه تکلیف همه چیز را مشخص می کند. اگر تیم ملی ببازد احتمالا (قطعا) حذف می شود ولی اگر مساوی کند یا برنده شود، شانس صعود خواهد داشت.

نیجریه در رده بندی فیفا 44 و ما 43 هستیم واین آمار دلگرم کننده ای ست اما از یاد نبریم این آمارها موقتی هستند.عقاب های سبز از قدرت بدنی فوق العاده ای برخوردار هستند، آنها در رده های پایه بسیار خوب کار می کنند به همین دلیل نیروی کافی برای حضور در جام را دارند.

معجزه ایران در جام جهانی؟!

این کشور برای پنجمین بار در این رقابت ها حضور دارد در چهار دوره قبل در دو دوره 1994 و 1998 به دوره های حذفی رسیده اند.

آنها قهرمان قاره سیاه هستند وبا شعار " فقط با اتحاد می توانیم ببریم " به برزیل آمدند.

مقابل آرژانتین، قشنگ بازی کن و بباز

چه کسی است که به آرژانتین به چشم یک حریف بزرگ نگاه نکند. کشور آسمان آبی و سفیدها دوبار در قاره آمریکا قهرمان جهان شده است.

برزیل برای آنها با آن شرایط آب و هوایی چون خانه است. آنها جمعیت را پشت سر خود دارند و برعکس دوستانی که همه به دنبال مسی هستند باید بگوییم مشکل مهار آرژانین فقط مسی نیست، دی ماریاو هیگوئن و ته وز ستاره های دیگر هجومی این تیم هستند.

معجزه ایران در جام جهانی؟!

این تیم صاحب رتبه 5 در رنکینگ فیفاست. در ضمن آنها یکی از 4 شانس بزرگ فتح جام هستند و باشعار " نه فقط یک تیم، ما یک کشور هستیم " به کشور هم قاره خود آمده اند.

شاید خوشبینانه ترین فرد ایران هم شانسی برای برد مقابل این آرژانتین قائل نشود؛ و ارائه یک بازی شایسته و قابل قبول بهترین نمره ما مقابل یاران مسی خواهد بود.

بوسنی اژدهای فراموش شده

کشوری با تنها 4 میلیون جمعیت موفق شد با قرار گرفتن در رده نخست گروه خود بالاتر ار یونان مسافر برزیل شود.

این تیم با رتبه 21 رنکینگ فیفا برای نخستین بار با شعار " اژدها در قلب، اژدها در زمین " وارد جام جهانی می شود اما این دلیل نمی شود آنها را ساده بگیریم . ویژگی شاخص مردمان بالکان، جنگندگی و جاه طلبی آنهاست.

معجزه ایران در جام جهانی؟!

آسمیر بگوویچ دروازه بان مطمئن استوک سیتی سنگربان کشور اژدها در جام جهانی خواهد بود که می تواند کار را برای مهاجمان ایران سخت کند.

روی دیگر سکه ( مسی که ترس ندارد)!

روی دیگر سکه اما احتمال شگفتی سازی ایران در برزیل است. تیمی که در اولسان کره جنوبی و در دوحه قطر را مات می کند مطمئنا زنگ تفریح تیم هایی در ردیف بوسنی و نیجریه نخواهد شد.

اگر شاگردان کروش با نیجریه به تساوی برسند و بوسنی را شکست بدهند، می توانند تاریخ ساز شوند و صعود به دور بعد را جشن بگیرند. شاید ماورایی جلوه دادن توانایی های بازیکنانی مثل لیونل مسی، کارلوس ته وز و ادین ژکو چندان هم منطقی نباشد. چه آن که مسی باوجود چنگ زدن به موفقیت های پرشمار در بارسلونا فقط یک گل در جام جهانی به ثمر رسانده است. بازیکنی که چهار سال متوالی عنوان مرد سال فوتبال جهان را تصاحب کرده، در جام جهانی ۲۰۰۶ فقط یک گل به ثمر رساند و در جام جهانی ۲۰۱۰ یک ناکام بزرگ بود.

معجزه ایران در جام جهانی؟!

حدود ۱۵ سال قبل تومیسلاو ایویچ، سرمربی فقید تیم ملی کشورمان در جواب خبرنگاری که درباره بازی ایران و آلمان از او پرسید، گفت: «اگر ایران با آلمان صد بار با هم بازی کنند، ایران یک بار می تواند برنده باشد. پس چرا این یک بار همین الان نباشد؟» چرا ما جرات همین اندازه رویاپردازی را به خودمان نمی دهیم؟

تیم ملی ایران با قرار گرفتن در گروهی نسبتا آسان می تواند صعود کند زیرا فوتبال به همه ما آموخته که غیرممکن وجود ندارد. در شب قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۴، فوتبالدوستان سه کشور از همگروهی تیم ملی کشورشان با ایران خوشحال شدند، اما به وقتش می بینند که فوتبالیست ایرانی مفت باز نیست.

فرمول موفقیت

از دید نگارنده بهترین هدف برای ما باید این باشد که سقف امتیازهای خود را در جام جهانی بالا ببریم یا اینکه در صورت حذف بازی های شایسته ای انجام دهیم.

ما اگر 4 امتیاز از 9 امتیاز ممکن را بیاوریم کارنامه خوبی به دست آورده ایم. امتیاز 3 هم نمره خوبی می تواند برای ما باشد و یک امتیاز کارنامه متوسط و صفر کارنامه بسیار بدی برای ماست.

به امید گل کردن غرور همه ایرانی ها

معجزه ایران در جام جهانی؟!


برچسب ها : معجزه ایران در جام جهانی؟! , معجزه ایران در جام جهانی , معجزه ایران , معجزه , ایران در جام جهانی , جام جهانی , شکرستون , اخبار ورزشی , اخبار جام جهانی , حرف دل , قهرمانی ایران , عاشقانه ,