پاسخ احسان علیخانی به منتقدان برنامه ماه عسل ۹۳ + عکس

امسال هم بمانند سال های گذشته در ایام ماه مبارک رمضان شاهد پخش برنامه پر بیننده ماه عسل از شبکه سوم سیما هستیم . این برنامه به تهیه کنندگی و اجرای احسان علیخانی در حال تولید و پخش است . به طبع اگر انتقاد و یا نظری در مورد برنامه ماه عسل باشد خواسته و یا ناخواسته همه این انتقادات بسوی احسان علیخانی خواهد بود . در روزهای اخیر انتقاداتی از سوی رسانه ها و فضای مجازی مبنی بر اینکه “ احسان چقد خوب بغض میکند ” مطرح شد و احسان علیخانی اینگونه پاسخ داد :

تو ماه عسل ۹۳ که فقط یکی دو بار بغض کردم 

زیاد بغض نکردم شاید یکی دو بار این اتفاق پیش آمده باشد. به هر حال ممکن است یک قصه‌ ای خوشحالمان کند بخندیم و یک قصه‌ای هم غمگینمان کند. کما اینکه اعتقاد راسخ دارم به اینکه عمده‌ی موضوعات عمیق دنیا تلخ است و این حقیقت است.

علیخانی در ادامه صحبت‌هایش به عکس‌العمل خود نسبت به صحبت‌ های میهمانان برنامه اشاره کرد و گفت: به هر حال با توجه به روایت غم‌انگیز و یا خنده‌داری که ممکن است میهمان برنامه داشته باشد، عکس‌العمل نشان می‌دهم و نمی‌توانم حس واکنش برعکسی را نسبت به حرف‌های میهمانان داشته باشم.

احسان علیخانی این مطلب را به دلیل اشک ریختن یکی از میهمانان «ماه عسل» در لابه‌لای برنامه روز گذشته عنوان کرد و سپس گفت: با اشک ریختن شما باز می‌گویند در برنامه سوم و چهارم «ماه عسل» میهمانی آوردند که اشک می‌ریزد.

«ماه عسل» یازدهم تیرماه میزبان دو باربر به همراه فرزندان‌شان و همچنین میهمان دیگری که عنوان شده بود در «گرم‌خانه شهرداری» زندگی می‌کند، بود. حضور چند فوتبالیست که شرح زندگی‌شان را قبل از حرفه‌ای شدن می‌دادند، با انتقادهایی مبنی بر “مسابقه بدبختی دادن در تلویزیون” رو به رو شده بود.


 احسان علیخانی همچنین با تاکید بر سوژه محور بودن این برنامه گفت :

ما در «ماه عسل» مبتنی بر سوژه‌ها پیش می‌رویم. من هیچ تفکیکی بین قصه‌ها قائل نیستم. ممکن است قصه‌ ای مخاطب را به خنده وادار کند، قصه‌ای باعث بغض مخاطب شود، در ذهن او سوال ایجاد کند یا اساسا هیچ احساسی را برای او به دنبال نداشته باشد. مثل اینکه بخواهیم ۱۰ فیلم را ۱۰ شب ببینیم. طبیعی است که نسبت به هر یک واکنش خاصی خواهیم داشت.”

وی درباره تلخ بودن روایت بعضی از سوژه‌ها در این برنامه ادامه داد: “به دلیل اینکه مبتنی بر قصه پیش می‌رویم، ممکن است در جاهایی احساس کنیم که بعضی قصه‌ها بیش از حد مخاطب را آزرده خاطر می‌کند و از آن‌ها صرف نظر کنیم اما باز هم خود من اعتقاد ندارم که قصه‌ای تلخ است بنابراین باید از آن پرهیز کرد. چراکه فکر می کنم طرح قصه‌ های تلخ اتفاقا تاثیرگذارتر است.”

تهیه‌ کننده و مجری برنامه «سه ستاره» در پاسخ به این که چرا برنامه با تغییرات بسیار کم نسبت به سری های قبل روی آنتن رفته است، بیان کرد: «ماه عسل» یک برنامه برند است و بینندگان ما را با یک شاکله نسبتا ثابت پذیرفته‌اند و برنامه برایشان با ویژگی‌های مشخصی تعریف شده است. تغییر آن ریسک‌پذیری بالاتری دارد تا حفظ این ثبات. ضمن این که خود برنامه بستری است برای این که سوژه های مختلفی در آن اتفاق بیافتد. این برنامه فضایی کلی در ذهن مخاطب ایجاد کرده است که دستکاری آن ریسک دارد.»

وی همچنین درباره اینکه بعضی از موضوعات برای دومین یا چندمین بار در برنامه طرح می شوند، توضیح داد: “این یک اتفاق طبیعی است. ما تنها چند تم محدود در سینما داریم اما از همان چند تم هزاران قصه کار می‌شود. زیرا داستان‌ها نامحدودند و درام‌های متفاوتی را می‌توان به واسطه‌شان خلق کرد. در اینجا هم همین است. هر قصه را می‌توان زیر پرچم یک تم جای داد و یک عنوان برای دسته‌بندی آن پیدا کرد، اما قصه‌ها متفاوتند.”

 

مهمانان برنامه ماه عسل

احسان علیخانی , ماه عسل 93 , نقد ماه عسل

عکسی از پشت صحنه برنامه ماه عسل ۹۳

احسان علیخانی , ماه عسل 93 , نقد ماه عسل


برچسب ها : پاسخ احسان علیخانی به منتقدان برنامه ماه عسل ۹۳ + عکس , پاسخ احسان علیخانی به منتقدان برنامه ماه عسل , برنامه ماه عسل , ماه عسل , شکرستون , عکس های ماه عسل ,